Viena iš priežasčių, kodėl šiandien lengviau kovoti su įvairiausiomis ligomis yra galimybė jas anksčiau diagnozuoti. Echoskopija – vienas iš svarbiausių tyrimų, galinčių numatyti vidaus organų pakitimus ir atrasti pavojingų ligų, tokių kaip kiaušidžių vėžys, kepenų ir inkstų ligos, akmenligė, židinius.
Echoskopijos tyrimų specifika
Echoskopijos tyrimas atsirado praėjusiame amžiuje, aštuntajame dešimtmetyje. Tyrimas paremtas ultragarsinių bangų švelniu veržimosi skysčius ir skystuosius audinius. Tai jokio skausmo pacientui nekeliantis metodas, leidžiantis neinvaziniu būdu tirti ir diagnozuoti pavojingus susirgimus. Dar kitaip vadinamo ultragarsiniu tyrimo metu gydytojas ekrane mato tiriamo organo vaizdinę refleksiją ir gali daryti išvadas apie jo būklę. Gali būti įvertinamas audinių tankis, jų struktūra, įvertinama jo erdvinė padėtis. Echoskopijos metu matomi prie organo ar organe susidarę svetimkūniai, augliai ir akmenys, aptinkamos cistos ir navikai. Dažniausiai tyrimas skiriamas lytinių organų, pilvo ir šlapimo organų, prieskydinės, skydliaukės liaukų, galvos smegenų ir kraujagyslių tyrimams, taumenų trūkiams ir įvairiausioms kitoms patalogijoms nustatyti. Beje, be echokoskopikos nepraeina nei vieno nėštumo nustatymas ir priežiūra. Tyrimas ištobulėjo taip, kad jo dėka galima daryti kūdikio, dar esančio motinos įsčiose, nuotraukas, stebėti jo pozicijos gimdoje pakitimus, ko organų formavimąsi. Netgi kojų kraujagyslių trombozei nustatyti, jos išplitimui įvertinti echoskopijos tyrimas – vienas pagrindinių. Pagrindiniai šio tyrimo pliusai yra greitas atlikimas, priklausomai nuo specialisto įgūdžių ir aparato inovatiškumo, tyrimas trunka nuo penkių iki dvidešimties minučių. Taip pat, kaip jau minėta, tyrimas neskausmingas, o ultragarso spinduliuotė nėra jonizuojanti, taigi jokios žalos žmogaus sveikatai echoskopija nekelia, yra visiškai patikima ir, kas svarbiausia, tyrimų rezultatus sužinate realiuoju laikus – nereikia laukti keleto dienų, kaip įprasta su kitais tyrimais. Šiandieninės technologijos leidžia tyrimo rezultatus spausdinti tiesiai ant popieriaus. Pas „Ortopedijos projektai“ gydytojus echoskopijos tyrimą atliksite greitai, o jeigu turite šeimos gydytojo siuntimą – ir nemokamai. Jeigu reikėtų įvardinti kelis tyrimo trūkumus, tai galėtų būti tai, jog ultragarso spinduliai sunkiau prasiskverbia pro kaulus ir kitus kietesnius audinius, taip pat, tiriamasis turi tyrimui būti pasiruošęs iš anksto, t.y, jei tiriama pilvo sritis, reikėtų būti išgėrus pakankamai skysčių, nebūti valgius, kad organizme nebūtų susikaupusių dujų. Kitas trūkumas yra tai, kad kol kas tyrimas nėra visiškai pritaikytas išsamiems plaučių ir kaulų tyrimams. Tiesa, daug kur pabrėžiama, kad tyrimas gali būti atliekamas ir profilaktiškai, ypač jei pacientas turi nusiskundimų dėl staiga atsiradusio didelio viršsvorio, jeigu sergate cukriniu diabetu, esate linkęs į širdies negalavimus.
Astos tyrimų istorija
Asta kurį laiką skundėsi nereguliariu mėnesinių ciklu, gausiomis išskyromis ir skausmais pilvo apačioje. „Iš karto ėmiau galvot, kad tai koks kiaušidžių vėžys ar gimdos kaklelio vėžys, nes niekada nebuvau susidūrusi su niekuo panašaus“- prisiminimus pasakoja jauna moteris. Tačiau nuvykusi pas specialistus ir apžiūrėta moteris nusiramino. Jai buvo atlikta histeroskopija, taip pat ultragarsinis tyrimas ir gimdoje buvo rastas gerybinis polipas, kurį reikėjo pašalinti. Be to, Asta net neįtarė inkstuose turinti akmenukų, todėl turėjo galvoti apie mitybos ir gyvenimo būdo įpročių keitimą. Kai echoskopu buvo tiriami inkstai ir kiaušidės, Astai buvo iš anksto pasakyta tą dieną nevalgyti ir gerti daug skysčių. Dieną prieš tyrimą moteris stengėsi nevalgyti vaisių, ypač obuolių bei kriaušių, grūdinių produktų ir juodos duonos, negerti alaus, kad žarnyne nesikauptų dujos, galinčios sutrikdyti sklandų tyrimo atlikimą. Asta džiaugias, kad echoskopika atlikta greitai ir atsakymų laukti nereikėjo. „Kol neišsklaidai abejonių, gali prisigalvoti baisiausių diagnozių, o juk tokį tyrimą pasidaryti ir save nuraminti taip paprasta“- apie atliktą echoskopijos tyrimą kalba Asta.